طراحی سایت با کاربری آسان

 

طراحی سایت با کاربری آسان (User Friendlyشامل ۲ بخش “کاربری آسان برای کاربران” و “کاربری آسان برای مدیران” می شود. هر کدام از این ۲ بخش در جایگاه خود اهمیت بالایی دارد و باحث جذب مشتریان و مدیریت راحت تر سایت می شود.

طراحی سایت با کاربری آسان برای کاربران

۱- محتوا خوانا و غیر پیچیده

در بیشتر سایت ها، متون اولین محتوایی است که کاربر با آن روبرو می شود. در طراحی سایت فروشگاهی باید به این نکات توجه داشت:

 • طراحی با رنگ های متضاد
 • استفاده از فضای سفید
 • فونت های خوانا
 • لینک های درست و هدفمند

 

طراحی سایت با کاربری آسان

طراحی سایت با کاربری آسان

حرکت راحت در سایت

کاربری که وارد سایت شده برای پیدا کردن مطالب خود سردرگم شود، در طراحی سایت باید نهایت تلاش برای ساده سازی حرکت در سایت را انجام داد. در این زمینه توجه به موارد زیر ضروری است:

 • لایوت خود را پاکسازی کنید_لایوت شلوغ و گیج کنده هر کاربری را فراری می دهد)
 • نقشه سایت خود را در سایت قرار دهید
 • برای سایت امکان سرچ قرار دهید
 • از کلمات اختصاری عجیب و غریب بدون توضیح خودداری کنید.

سرعت بالای سایت

همه کاربران سایت سرعت اینترنت بالایی ندارند و صبر بالایی برای بارگزاری مطالب هم ندارند! علاوه بر اینکه حاضر نیستند به دلیل مطالب سنگین سایت شما، هزینه اینترنتشان بالاتر برود! بنابراین در طراحی سایت و بهینه سازی سایت باید موارد زیر رعایت شود:

 • خودداری از گذاشتن عکس های حجیم و فیلم و اینا
 • فشرده سازی همه عکس ها و تصاویر
 • ارتباطات صفحات چک شود که در صورت قدیمی بودن اصلاح گردد

در همین راستا به مقاله ی افزایش سرعت وردپرس در ۵ دقیقه مراجعه نمایید.

طراحی سایت ریسپانسیو

با گسترش گوشی های هوشمند، ورود به وب سایت ها از طریق گوشی های مختلف با ویژگی های متفاوت انجام می شود. بنابراین بسیار مهم است که سایت شما بر روی گوشی های مختلف چطور نمایش داده می شود. در صورتی که در طراحی سایت  این مساله لحاظ نشود، به میزان قابل توجهی مشتریان سایت از دست خواهند رفت. طراحی سایت ریسپانسیو  از جمله خدماتی است که در گروه طراحی سایت آتنا به صورت عمومی رعایت می شود.

 

طراحی سایت با کاربری آسان

۲- طراحی سایت با کاربری آسان برای مدیران

مدیران سایت باید به طور مداوم و پیوسته با سایت کار کنند تا سایت را برای استفاده بهتر کاربران آماده نگه دارند. در صورتی که تعامل مدیر سایت با بخش های مختلف سایت به راحتی صورت بگیرد، تاثیر بسزایی در بهینه سازی سایت و جذب کاربران خواهد داشت. در برنامه نویسی سایت باید به موارد زیر به منظور ایجاد کاربری آسان برای مدیران توجه کرد:

گزارش های کارآمد

صاحیان مشاغل و مدیران سایت ها نیاز دارند که گزارش های مختلفی از سایت داشته باشند. این گزارش ها می تواند شامل گزارش هایی در مورد کاربران باشد و یا گزارش هایی در مورد کالاها و محصولات سایت.

در صورتی که سیستم گزارش گیری مناسبی برای سایت آماده شده باشد، مدیران سایت می توانند تصمیمات مناسب برای بهینه سازی سایت بگیرند.

امکان تعریف مدیران

برای اداره یک سایت -متناسب با میزان بزرگی سایت- نیازمند کارمندان گوناگونی است. همچنین باید برای قسمت های مختلف سایت مدیران متخصصی قرار داد تا بتوانند فرایند مربوط به قسمت های سایت را کنترل کنند.

به همین منظور لازم است در طراحی سایت، امکان تعریف مدیران و کاربران با سطح دسترسی های مختلف فراهم شود

 

امکان اضافه کردن ابزار

ابزارهای سایت باعث کارایی بهتر سایت می شود. هر مدیر نیازمند استفاده از ابزارهای مختلف در سایت است تا بتوانند دید مناسبی نسبت به فعالیت های سایت داشته باشد و همچنین فعالیت های مختلفی بر روی وب سایت خود انجام دهد.

در طراحی سایت باید امکان اضافه کردن ابزارهای مختلف به درخواست مدیر را فراهم کرد.

اتصال مناسب به درگاه پرداخت

یکی از موضوعات مهم تر طراحی سایت شرکتی ، مسائل تجاری است. اتصال مناسب به درگاه های پرداخت، امکان پرداخت از شیوه های مختلف و امکان دریافت گزارش های مالی به مدیران برای خدمات دهی بهتر به مشتریان و گسترش فعالیت ها کمک می کند.